Kalendarz wydarzeń

« Listopad 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Najbliższe wydarzenia

Aktualnie mie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Nasze oddziały

Historia Uniwersytetu Otwartego

Pomysł stworzenia w Zabrzu instytucji, w której każdy chętny mógłby poszerzać swoją wiedzę, forsowała dr Krystyna Rożek-Lesiak, prezes stowarzyszenia Misericordia, a podjęły go śląskie uczelnie i miejscowy samorząd. Dotychczasowe działania stowarzyszenia, tj. koordynowanie pomocy społecznej, działalność Rady Rodziny przy Prezydencie miasta, przejęły instytucje samorządowe.

Powstał pomysł wejścia na pole szeroko pojętej edukacji i powołano do życia Uniwersytet Otwarty. Nawiązuje on do istniejących w świecie Uniwersyteów Trzeciego Wieku, ale jego formuła jest szersza. Nazwę „Uniwersytet Otwarty” zaproponował Andrzej Wilk, wiceprezes stowarzyszenia, by w ten sposób zachęcić do uczestnictwa w wykładach i spotkaniach nie tylko osoby w wieku emerytalnym, ale wszystkich zainteresowanych. W maju 2002r. odbyło się spotkanie z rektorami śląskich uczelni, a jesienią rozpoczęły się wykłady. Uniwersytet ma za zadanie dokształcanie dorosłych, niezależnie od wieku i posiadanego wykształcenia. Wykłady z różnych dziedzin mają charakter popularnonaukowy. Słuchacze mają okazję nie tylko poszerzać swoją wiedzę, zdobyć nowe doświadczenia, ale także spotkać się z wybitnymi osobistościami ze świata nauki, sztuki i kultury.

Wykłady odbywają się dwa razy w miesiącu w sobotnie przedpołudnia. Oprócz wykładów audytoryjnych słuchacze biorą udział w różnego typu sekcjach zainteresowań, gdzie mogą poszerzać swoją wiedzę, dzielić się nią z innymi i zdobywać nowe umiejętności. Realizowane są też różnego rodzaju projekty i wycieczki. W roku 2009/2010 słuchacze brali bardzo aktywny udział w projekcie „Zabrzanie po szychcie”, w ramach którego zwiedzali i zbierali informacje o ciekawych miejscach naszego najbliższego regionu. W ciągu tych ośmiu lat wysłuchaliśmy wielu ciekawych wykładów audytoryjnych.
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij "Zgadzam się", aby niniejsza informacja nie pojawiała się lub kliknij "Polityka prywatności", aby dowiedzieć się więcej.
Polityka prywatności Zgadzam się