Kalendarz wydarzeń

« Kwiecień 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Najbliższe wydarzenia

Aktualnie mie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Nasze oddziały

Sekcja KRAJOZNAWCZA

Krajoznawcza - myślałam, że będziemy poznawać kraj, czyli Polskę. Pojęcie to miało dla mnie szeroki zasięg. Tymczasem chodzi o to, by odkrywać ciekawe miejsca najbliżej nas – Śląsk, nasze miasto Zabrze, bo najczęściej nie dostrzegamy tego, co jest blisko.

Zajęcia sekcji krajoznawczej prowadzi pan Dariusz Walerjański, który od lat jest mocno zaangażowany w walkę o uratowanie licznych zabrzańskich zabytków, a nade wszystko zabytków techniki, których jest sporo na naszym terenie. Obiekty, wydające się na pierwszy rzut oka zwyczajne, w opowieści pana Walerjańskiego stają się perełkami architektury. Dowiadujemy się nie tylko o zabytkach, lecz także o osobliwościach związanych z danymi obiektami oraz o związanych z nimi ludziach.

Pewnego razu zwiedzaliśmy cmentarz żydowski, a także stanęliśmy przy grobach dwóch żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Okazuje się, że miejsce to ma jakieś dziwne właściwości. Podobno zdjęcia tam robione zazwyczaj są zdeformowane, mroczne, a pan Walerjański jeszcze podgrzewał atmosferę bardzo sugestywnie opowiadając o różnych przypadkach i dziwnych anomaliach związanych z tym miejscem. Dlatego też w naszej grupie dopiero po długiej chwili znalazły się osoby chętne do zrobienia zdjęć. Widocznie jednak magia tego miejsca nie zawsze działa, bo zdjęcia wyszły normalnie, nic się nie zdarzyło, a my byliśmy trochę tym rozczarowani. No cóż, widocznie żadne z nas nie wierzy w duchy. Może kiedyś pójdziemy na cmentarz o zmroku i coś się wydarzy? Tylko chyba nikt nie ma na to wielkiej ochoty.

Na spotkaniach sekcji jest bardzo ciekawie, dowiadujemy się nowych rzeczy, a czasami spotykają nas różne przygody, więc nigdy się nie nudzimy. A najwspanialsze jest to, że naszą radością z poznawania miasta i regionu dzielimy się z naszymi wnukami, które zabieramy na wycieczki i przekazujemy im nasze pasje, zaszczepiamy miłość do naszej ojczyzny.

Barbara Buńka i Małgorzata Kowasz
Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij "Zgadzam się", aby niniejsza informacja nie pojawiała się lub kliknij "Polityka prywatności", aby dowiedzieć się więcej.
Polityka prywatności Zgadzam się