Kalendarz wydarzeń

« Marzec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najbliższe wydarzenia

Aktualnie mie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Nasze oddziały

Związek Biur Porad Obywatelskich rozpoczął realizację programu Zaplanuj Swoją Przyszłość.

21 listopada 2011r. Związek Biur Porad Obywatelskich rozpoczął realizację programu Zaplanuj Swoją Przyszłość. Program będzie wdrażany we współpracy z Microfinance Centre i Fundacją Kronenberga przy Citi Handlowy, dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Citi Foundation.


Więcej...

Punkt BPO w Katowicach

Wydawałoby się, że w takim wielkim mieście jak Katowice nie powinno być problemów z załatwianiem różnych życiowych spraw. Nic bardziej mylnego. Duże miasto, dużo problemów. Urzędów, instytucji różnorakich zatrzęsienie, tylko jak się w tym znaleźć?! Potrzebujących wsparcia też więcej i bieda też większa. Są dzielnice, szczególnie te na obrzeżach miasta, gdzie potrzebujących porady ludzi jest bardzo dużo. Powstał tam jednak jeden z punktów Biura Porad Obywatelskich. Młoda prawniczka, która miała go obsługiwać, zastanawiała się, jak to będzie, czy będą chętni. Okazało się, że, gdy tylko informacja się rozeszła, do punktu zaczęli napływać zainteresowani pomocą ludzie. „Były dni, że, gdy przychodziłam do pracy, czekali już na mnie interesanci – śmieje się dziewczyna.- Praca jest trudna, bo każdy przypadek inny, trzeba się nad nim pochylić, rozważyć i znaleźć najlepsze rozwiązanie. Cieszy jednak, gdy się pomaga, a człowiek potrzebujący zaczyna się uśmiechać, bo widzi możliwość wyjścia z kłopotów.”

Więcej...

Doradzamy! Za darmo!

Był upalny, czerwcowy dzień. Tego dnia jedną z klientek Biura Porad Obywatelskich w Zabrzu była ponad siedemdziesięcioletnia pani Aniela . Jak się okazało pani Aniela była emerytką z niewysoka emeryturą, którą trudna sytuacja materialną zmusiła kiedyś do wzięcia pożyczki w banku. Trudności z jej spłaceniem spowodowały, że musiała brać kolejne kredyty, co sprawiło, że popadła w kredytową pętlę. Sytuacja pani Anieli była mocno nieciekawa, komornik wszczął już egzekucję z jej emerytury. Jednakże najbardziej niepokoiła klientkę kwestia odpowiedzialności za te długi, którą mogłyby w przyszłości ponosić jej dzieci bądź wnuki.

Więcej...

Biuro Porad Obywatelskich w Zabrzu

Biuro Porad Obywatelskich w Zabrzu działa już od kilku lat przy stowarzyszeniu „Misericordia”, posiada również punkty zamiejscowe w mniejszych miejscowościach. Od pewnego czasu Biuro realizuje projekt unijny pod nazwą „Bliżej Prawa”, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W toku działania zabrzańskiego Biura doradcy i wolontariusze spotykali się z bardzo różnymi problemami, szczególnie dużo jest właśnie spraw spadkowych; BPO udziela informacji na temat dziedziczenia ustawowego i testamentowego, doradcy pomagają pisać wnioski do sądu o stwierdzenie nabycia spadku, radzą co należy zrobić, by nie dziedziczyć długów.

Więcej...

Biura Porad Obywatelskich w Powiecie Gliwickim

Od kiedy dotknął nas kryzys, kłopoty przeciętnych Kowalskich się nasiliły. Braki finansowe w budżetach rodzinnych spowodowały zwiększenie problemów. Zmniejszyła się ilość miejsc pracy, wzrastały zadłużenia czynszowe, na otrzymanie zasiłku było za dużo, a na życie za mało. Kłopoty przytłaczały rodzinę, a przeciętny Kowalski, bezradny i zagubiony, usiłował znaleźć rozwiązanie. Szukanie pomocy w różnych instytucjach nie zawsze się udawało, bo inny Kowalski, z drugiej strony okienka, miał zbyt mało cierpliwości na wysłuchanie klienta, a może nie miał czasu i odsyłał go do innej instytucji. I tak problem narastał. Próbuje go rozwiązać Stowarzyszenie „Misericordia” w Zabrzu, włączając się w ogólnopolski Związek Biur Porad Obywatelskich i pięć lat temu utworzyło punkt porad, w którym pełnią dyżury przeszkoleni wolontariusze i młodzi adepci prawa, udzielając porad ludziom szukającym pomocy.

Więcej...

BPO to jest to

Kiedyś do punktu biura przyszła kobieta. Widać było po jej twarzy, że jest utrudzona życiem, zrezygnowana. „Mam tyle problemów na głowie, że nie umiem sobie poradzić. Szukałam pomocy w różnych instytucjach i nic. O Was dowiedziałam się od znajomej i przyszłam, może tu znajdę pomoc” - powiedziała. Kobietą zajął się dyżurny doradca prawny. Zaprosił do gabinetu, porozmawiał. Trochę to trwało, ale twarz kobiety wychodzącej z pokoju doradcy była jakby jaśniejsza, błąkał się po niej cień uśmiechu. Serdeczna i konkretna rozmowa na pewno pomogła tej pani zrozumieć zawiłości problemu, który ją gnębił i wskazała drogę dalszego działania.

Więcej...

Goście z Anglii

W dniach 1-2 lipca mieliśmy gości z zaprzyjaźnionych BPO z Anglii.
Wspólne zdjęcia w pracowniach BPO i Stowarzyszenia "Misericordia".

Więcej...

Biuro Porad Obywatelskich wciąż pomaga !

Stowarzyszenie "Misericordia" w Zabrzu od pięciu lat prowadzi Biuro Porad Obywatelskich w ramach Związku Biur Porad Obywatelskich pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Udzieliło w tym czasie około pięciu tysięcy porad, a od początku roku 2009 realizuje projekt "Bliżej Prawa", współfinansowany przez Unię Europejską w ramach POKL. Zainteresowanie poradnictwem spowodowało rozszerzenie działalności na sąsiednie miejscowości, gdzie, przy pomocy władz terenowych, powstały filie zamiejscowe . Są to punkty w Gliwicach, Tarnowskich Górach, Knurowie, Czerwionce-Leszczynach, Pyskowicach oraz w Katowicach.

Więcej...

Raport o kontaktach
Wykaz szkoleń

Wykaz szkoleń szkoleń w ramach projektu "Bliżej Prawa"

Więcej...

Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij "Zgadzam się", aby niniejsza informacja nie pojawiała się lub kliknij "Polityka prywatności", aby dowiedzieć się więcej.
Polityka prywatności Zgadzam się