Biura Porad Obywatelskich w Powiecie Gliwickim
Od kiedy dotknął nas kryzys, kłopoty przeciętnych Kowalskich się nasiliły. Braki finansowe w budżetach rodzinnych spowodowały zwiększenie problemów. Zmniejszyła się ilość miejsc pracy, wzrastały zadłużenia czynszowe, na otrzymanie zasiłku było za dużo, a na życie za mało. Kłopoty przytłaczały rodzinę, a przeciętny Kowalski, bezradny i zagubiony, usiłował znaleźć rozwiązanie. Szukanie pomocy w różnych instytucjach nie zawsze się udawało, bo inny Kowalski, z drugiej strony okienka, miał zbyt mało cierpliwości na wysłuchanie klienta, a może nie miał czasu i odsyłał go do innej instytucji. I tak problem narastał. Próbuje go rozwiązać Stowarzyszenie „Misericordia” w Zabrzu, włączając się w ogólnopolski Związek Biur Porad Obywatelskich i pięć lat temu utworzyło punkt porad, w którym pełnią dyżury przeszkoleni wolontariusze i młodzi adepci prawa, udzielając porad ludziom szukającym pomocy. Pomysł okazał się świetny. Wielu potrzebujących znalazło zrozumienie, pomoc i sposób na rozwiązanie problemów. Wiadomości o działalności biura rozszerzyły się także na sąsiednie miejscowości i do Zabrza zaczęli przybywać mieszkańcy innych gmin. Wtedy postanowiono rozszerzyć działalność i w styczniu 2009r., realizując projekt „Bliżej prawa”, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach POKL, przy współpracy władz terenowych utworzono filie w :Gliwicach ul. Kościuszki 35, tel. 32/2388167, w poniedziałki od 9.00 – 16.00
Knurowie ul. Szpitalna 8 pok.424, poniedziałek od 9.00-16.00
Pyskowicach ul. Strzelców Bytomskich 3, tel.32/3226000, piątek od 10.00-16.00
Zadaniem BPO jest udzielanie zainteresowanym osobom informacji o tym, jakie prawa im przysługują i jakie są sposoby rozwiązywania problemów, a także wspólne opracowywanie planu działania. Problemy, o których ludzie rozmawiają z doradcą są okryte tajemnicą, a porady są b e z p ł a t n e i to jest ważne w tego rodzaju działalności, bo projekt skierowany jest przede wszystkim do osób, które borykają się z kłopotami, a nawet cierpią biedę. Sprawy, z którymi przychodzą nie są łatwe, często wymagają wielokrotnych spotkań i dyskusji, by osiągnąć pomyślny finał. Dotyczą spraw sądowych, rozwiązywania problemów rodzinnych, roszczeń finansowych, świadczenia zasiłków, kłopotów mieszkaniowych i innych. Z wielkim zaangażowaniem pomagają znaleźć rozwiązanie młodzi doradcy prawni, którzy podjęli się tego wyzwania u progu przyszłej kariery prawnej. Wzrasta ilość osób zainteresowanych tego rodzaju pomocą, bo przekonują się, że świadczący ją doradcy działają skutecznie i sprawnie. Przez pierwsze osiem miesięcy tego roku udzielili wsparcia ponad 1000 osobom. Chcieliby wspomóc większą liczbę potrzebujących i to w jak najkrótszym czasie, ale nie jest to łatwe ze względu na ograniczenia finansowe. Gdyby władze lokalne włączyły się w program działania punktów i wsparły je w miarę swoich możliwości, można by zwiększyć ilość dni pracy punktów lub zaangażować większą ilość doradców. Taka współpraca przyniosłaby korzyści lokalnej społeczności i zadowolenie ze sprawnego działania władz samorządowych.
Mimo ograniczeń personalnych i czasowych, grupa młodych, zaangażowanych doradców prawnych nadal będzie wykonywała zadania, których się podjęła. Istotą działania Stowarzyszenia „Misericordia” jest otwartość na potrzeby drugiego człowieka i niesienie mu pomocy. Biura Porad Obywatelskich są jednym ze sposobów na realizację tej misji.