Kalendarz wydarzeń

« Luty 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

Najbliższe wydarzenia

Aktualnie mie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Nasze oddziały

Biura Porad Obywatelskich w Powiecie Gliwickim

Od kiedy dotknął nas kryzys, kłopoty przeciętnych Kowalskich się nasiliły. Braki finansowe w budżetach rodzinnych spowodowały zwiększenie problemów. Zmniejszyła się ilość miejsc pracy, wzrastały zadłużenia czynszowe, na otrzymanie zasiłku było za dużo, a na życie za mało. Kłopoty przytłaczały rodzinę, a przeciętny Kowalski, bezradny i zagubiony, usiłował znaleźć rozwiązanie. Szukanie pomocy w różnych instytucjach  nie zawsze się udawało, bo inny Kowalski,  z drugiej strony okienka, miał zbyt mało cierpliwości na wysłuchanie klienta, a może nie miał czasu i odsyłał go do innej instytucji. I tak problem narastał. Próbuje go rozwiązać Stowarzyszenie „Misericordia” w Zabrzu, włączając się w ogólnopolski Związek Biur Porad Obywatelskich i pięć lat temu utworzyło punkt porad, w którym pełnią dyżury przeszkoleni wolontariusze i młodzi adepci prawa, udzielając porad ludziom szukającym pomocy. Pomysł okazał się świetny. Wielu potrzebujących znalazło zrozumienie, pomoc i sposób na rozwiązanie problemów.  Wiadomości o działalności biura rozszerzyły się także na sąsiednie miejscowości i do Zabrza zaczęli przybywać mieszkańcy  innych gmin. Wtedy postanowiono rozszerzyć działalność i w styczniu 2009r., realizując projekt „Bliżej prawa”, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach POKL, przy współpracy władz terenowych utworzono filie w :

Gliwicach ul. Kościuszki 35, tel. 32/2388167, w poniedziałki od 9.00 – 16.00
Knurowie ul. Szpitalna 8 pok.424, poniedziałek od 9.00-16.00
Pyskowicach  ul. Strzelców Bytomskich 3,  tel.32/3226000, piątek od 10.00-16.00

Zadaniem BPO jest udzielanie zainteresowanym osobom informacji o tym, jakie prawa im przysługują i jakie są sposoby rozwiązywania problemów, a także wspólne opracowywanie planu działania. Problemy, o których ludzie rozmawiają z doradcą są okryte tajemnicą, a porady są  b e z p ł a t n e  i to jest ważne w tego rodzaju działalności, bo projekt skierowany jest przede wszystkim do osób, które borykają się z kłopotami, a nawet cierpią biedę. Sprawy, z którymi przychodzą nie są łatwe, często wymagają wielokrotnych spotkań i dyskusji, by osiągnąć pomyślny finał. Dotyczą spraw sądowych, rozwiązywania problemów rodzinnych, roszczeń finansowych, świadczenia zasiłków, kłopotów mieszkaniowych i innych. Z wielkim zaangażowaniem pomagają znaleźć rozwiązanie młodzi doradcy prawni, którzy podjęli się tego wyzwania u progu przyszłej kariery prawnej. Wzrasta ilość osób zainteresowanych tego rodzaju pomocą, bo przekonują się, że świadczący ją doradcy działają skutecznie i sprawnie. Przez pierwsze osiem miesięcy tego roku udzielili wsparcia ponad 1000 osobom. Chcieliby wspomóc większą liczbę potrzebujących  i to w jak najkrótszym czasie, ale nie jest to łatwe ze względu na ograniczenia finansowe. Gdyby władze lokalne włączyły się w program działania punktów i wsparły je w miarę swoich możliwości, można by zwiększyć ilość dni pracy punktów lub zaangażować większą ilość doradców. Taka współpraca przyniosłaby korzyści lokalnej społeczności i zadowolenie ze sprawnego działania władz samorządowych.

Mimo ograniczeń personalnych i czasowych, grupa młodych, zaangażowanych doradców prawnych  nadal będzie wykonywała zadania, których się podjęła. Istotą działania Stowarzyszenia „Misericordia” jest otwartość na potrzeby drugiego człowieka i niesienie mu pomocy. Biura Porad Obywatelskich są jednym ze sposobów na realizację tej misji.
Projekt Bliżej Prawa

Wróć

Ważne! Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies, tzw. ciasteczka. Kliknij "Zgadzam się", aby niniejsza informacja nie pojawiała się lub kliknij "Polityka prywatności", aby dowiedzieć się więcej.
Polityka prywatności Zgadzam się